Komunikator firmowy

Cel:

wdrożenie komunikatora do użytku wewnątrz firmowego.

Wymagania:

niskie koszty; łatwość konfiguracji; protokół o szerokim wsparciu platform i komunikatorów; możliwość integracji z usługami domenowymi po LDAP; konfiguracja w miarę możliwości w języku polskim.

Mój wybór

Szybkie spojrzenie na wymagania, idealny wydaje się protokół XMMP/JABBER. Kolejnym krokiem jest wybór serwera jabber. Aby zminimalizować nakład pracy poświęconej na konfigurację, oraz umożliwić zarządzanie osobom "niewtajemniczonym" wybrałem serwer OPENFIRE. Serwer dostępny jest zarówno na platformy windowsowe jak i linuxowe.

openfire_download kliknij w obrazek aby przejść do strony pobierania

Ze względu na posiadaną infrastrukturę wirtualną i możliwość instalacji dowolnej liczby serwerów, wybrałem opcję instalacji nowego serwera linuxowego i pobranie openfire w wersji na linuxa. Preferowaną przeze mnie dystrybucją Linuxa jest RedHat / Centos.

Instalacja CentOS 6.5

Kroku tego nie będę rozpisywał. Bez problemu przeglądając internet można znaleźć informacje o instalacji systemu operacyjnego linux.

basic_serwerInstalacja CentOS 6.5

Po zainstalowaniu serwera (wystarczy minimalna instalacja - Basic Server), przystępujemy do instalacji serwera openfire.

install_open_fire

W trakcie instalacji na 64bitowej wersji CentOS (wykonałem dla testu nową instalację) napotkałem na problem ze startem serwera Openfire. Aby rozwiązać problem należy wykonać z poziomu konsoli następujące polecenia:

cd /opt/openfire/jre/bin
cp java java.bak
rm java
ln -s /usr/bin/java java
service openfire start

Weryfikujemy czy serwer Openfire wystartował. Jeśli wszystko jest ok, po wpisaniu w przeglądarce adresu: http://xmmp.domain.local:9090 (adres oczywiście zależy od konfiguracji systemu na którym zainstalowaliśmy openfire, oraz konfiguracji DNS) powinna otworzyć się strona z konfiguracją wstępną Openfire.

Konfiguracja Openfire

Pierwszym krokiem jest wybór języka w jakim chcemy zainstalować serwer Openfire. Osobiście preferuję język angielski, jednak jednym z wymagań był język polski.

openfire_languageWybór języka

Ustawienie domeny (w późniejszym etapie wyświetlana będzie w kliencie xmmp)

openfire_domainKonfiguracja domeny i portów do zarządzania

Baza danych

openfire databaseUstawienia bazy danych

LDAP

openfire_login_schemaWybór schematu logowania do serwera Openfire

openfire_ldap_settingsKonfiguracja serwera LDAP

openfire_ldap_settings2Konfiguracja mapowania użytkowników

openfire_ldap_settings3Konfiguracja mapowania grup

Logowanie do serwera

openfire loginLogowanie do serwera Openfire

Zarządzenie serwerem

openfire_widokPo zalogowaniu do serwera Openfire

Zarządzenie aktywnymi użytkownikami

opnefire_zalogowaniZalogowani użytkownicy

openfire_wtwKomunikator podłączony do serwera Openfire

Podsumowanie

Instalacja i konfiguracja serwera Openfire nie przysparza w gruncie rzeczy większych trudności. Serwer napisany jest w języku JAVA, co w przypadku CentOS powodowało występowanie błędu, poza tym problemów nie zauważyłem. Testowałem działanie protokołu także na urządzeniach mobilnych gdzie nie zauważyłem żadnych problemów.