Archiwa kategorii: komputery

Komunikator firmowy

Cel:

wdrożenie komunikatora do użytku wewnątrz firmowego.

Wymagania:

niskie koszty; łatwość konfiguracji; protokół o szerokim wsparciu platform i komunikatorów; możliwość integracji z usługami domenowymi po LDAP; konfiguracja w miarę możliwości w języku polskim.

Mój wybór

Szybkie spojrzenie na wymagania, idealny wydaje się protokół XMMP/JABBER. Kolejnym krokiem jest wybór serwera jabber. Aby zminimalizować nakład pracy poświęconej na konfigurację, oraz umożliwić zarządzanie osobom "niewtajemniczonym" wybrałem serwer OPENFIRE. Serwer dostępny jest zarówno na platformy windowsowe jak i linuxowe.

openfire_download kliknij w obrazek aby przejść do strony pobierania Czytaj dalej Komunikator firmowy

vSphere Data Protection – instalacja

vSphere Data Protection (VDP) zastępuje VMware Data Recovery (VDR). Jest integralnym rozwiązaniem do vCenter - instaluje się jako rozszerzenie. Umożliwia scentralizowane zarządzanie backupem. Zanim przystąpimy do instalacji VDP warto zapoznać się z wymaganiami dotyczącymi ilości wymaganego miejsca.
W moim przypadku przygotowałem 3100GB (OVA 2TB). Czytaj dalej vSphere Data Protection – instalacja

Reset licznika bębna w OKI B410/d/dn

Drukarki OKI B410 nie posiadają wyświetlacza, przez co nie ma możliwości by wejść do menu serwisowego, by wybrać reset licznika bębna. Reset licznika bębna w drukarkach OKI B410 przeprowadzamy wlutowując do styków w zespole bębna bezpiecznik 35mA (może być 60mA). Mocujemy do styków zaznaczonych na rysunku. Wlutować możemy przewody dzięki którym będzie znacznie łatwiej wykonać reset.

Zmiana SID w Windows Server 2008 R2/Windows 7

W trakcie używania maszyn wirtualnych, czasem zdarza się, że chcąc zaoszczędzić czas wykonujemy klonowanie maszyn. Jednakże po takiej operacji występuje konflikt SID. Operacja zmiany SID nie jest zbyt czasochłonna. Sposób który przedstawię jest w 100% bezpieczny i nie powoduje zniszczenia systemu - co potrafią niektóre narzędzia zewnętrzne. Wykonujemy następujące kroki:
  1. Klikamy Start->Run, w oknie wpisujemy sysprep, potwierdzamy OK Otworzymy w ten sposób folder c:\Windows\System32\sysprep
  2. Uruchamiamy sysprep.exe. Uruchomione zostanie narzędzie:  System Preparation Tool 3.14 window. W sekcji System Cleanup Action wybierz Enter System Out-of-Box Experience (OOBE). Ważne: wybierz Generalize by zmienić SID, W sekcji Shutdown Options zaznacz Reboot. okno sysprep Czytaj dalej Zmiana SID w Windows Server 2008 R2/Windows 7

AutoCAD LT 2014 problem z wydajnością

AutoCAD LT 2014 problem z wydajnością przy otworzeniu dwóch lub więcej rysunków. Problem objawia się przeskakiwaniem przy powiększaniu/zmniejszaniu (zoom). W ustawieniach pomimo zaznaczonej opcji wspomagania sprzętowego obraz nie skaluje się płynnie, a skokowo. Rozwiązaniem tego problemu jest zmiana nazwy jednego z plików.

C:\Program Files\Autodesk\AutoCAD LT 2014\AecCore.crx

Po wprowadzeniu tej zmiany AutoCAD działa stabilnie, nie ma problemów z wydajnością graficzną.

Outlook, maksymalny rozmiar załącznika

Microsoft, w swojej dobroci pomyślał za użytkowników i ograniczył maksymalny rozmiar wiadomości wysyłanej z Outlook. Problem nie istniałby gdyby nie fakt, że nie ma prostej drogi do wyklikania. Aby powiększyć dozwolony maksymalny rozmiar wiadomości należy użyć narzędzia edycji rejestru. Odnajdujemy klucz

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Office\15.0\Outlook\Preferences

A następnie wartość:

MaximumAttachmentSize

W przypadku, gdy klucz nie istnieje, tworzymy ją z wartością DWORD, do której wpisujemy rozmiar w KB. Wpisałem 1024000 (1GB) co po zapisaniu w wartości HEX da 000fa000. Można stworzyć też plik .reg zawierający wpis:

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Office\15.0\Outlook\Preferences] "MaximumAttachmentSize"=dword:000fa000

Outlook, problem z podpisem przy wybraniu: Wyślij do -> adresat poczty

Ostatnio jeden z użytkowników zgłosił problem z podpisem przy wyborze opcji Wyślij do -> adresat poczty. Problem nie leżał w samym podpisie, a wysyłaniu maila jako zwykły tekst. Outlook ignorował domyślny wybór HTML dla nowych wiadomości. Rozwiązanie tego problemu jest bardzo proste. wystarczy wykonać następujące kroki:
  1. Tworzymy nowy skrót do elementu: "C:\Program Files\Microsoft Office\Office15\OUTLOOK.EXE" /c ipm.note /a
    Uwaga należy zwrócić uwagę na to czy posiadamy windows w wersji 32 lub 64bit, oraz jaką wersję outlook mamy. C:\Program Files lub C:\Program Files(86), oraz Office15 (dla office 2013)
  2. Przenosimy go do lokalizacjiC:\Users\polakt\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\SendTo -oczywiście zamiast polakt, nazwa używanej nazwy użytkownika
Od tego momentu nie będzie problemu z wysyłaniem maila jako zwykły tekst

Zmiana maski sieci w istniejącym scope na Windows Server.

Podczas wdrożenia zauważyłem całkowite wykorzystanie puli adresów DHCP. Posiadałem adresy w sieci: 192.168.1.0/24. Postanowiłem rozszerzyć adresację do 4 podsieci: 192.168.0.0/22. Konfiguracja na routerze opierała się na wpisaniu nowego adresu i maski. Jednakże w momencie próby zmiany maski na serwerze okazało się, że nie mam możliwości zmiany maski dla scope w DHCP. Zmiana maski sieci, jest w sumie sprawą dosyć prostą. W skrócie można przedstawić: eksport do pliku tekstowego -> zmiana maski w pliku -> usunięcie scope -> import ustawień. Zawsze przystępując do działania na żywym organizmie, polecam wykonanie kopii bezpieczeństwa. W konsoli DHCP klikamy na nazwie naszego serwera prawym przyciskiem myszy i wybieramy backup. Gdy już mamy kopię bezpieczeństwa, możemy przystąpić do zmian. Czytaj dalej Zmiana maski sieci w istniejącym scope na Windows Server.