Archiwa kategorii: sieci

Zmiana maski sieci w istniejącym scope na Windows Server.

Podczas wdrożenia zauważyłem całkowite wykorzystanie puli adresów DHCP. Posiadałem adresy w sieci: 192.168.1.0/24. Postanowiłem rozszerzyć adresację do 4 podsieci: 192.168.0.0/22. Konfiguracja na routerze opierała się na wpisaniu nowego adresu i maski. Jednakże w momencie próby zmiany maski na serwerze okazało się, że nie mam możliwości zmiany maski dla scope w DHCP. Zmiana maski sieci, jest w sumie sprawą dosyć prostą. W skrócie można przedstawić: eksport do pliku tekstowego -> zmiana maski w pliku -> usunięcie scope -> import ustawień. Zawsze przystępując do działania na żywym organizmie, polecam wykonanie kopii bezpieczeństwa. W konsoli DHCP klikamy na nazwie naszego serwera prawym przyciskiem myszy i wybieramy backup. Gdy już mamy kopię bezpieczeństwa, możemy przystąpić do zmian. Czytaj dalej Zmiana maski sieci w istniejącym scope na Windows Server.

Poradniki wideo

Postanowiłem spróbować swoich sił w tworzeniu poradników wideo. Do niektórych porad zamieszczanych na mojej stronie będę przygotowywał poradniki wideo, demonstrujące na przykładzie, to co próbuję przekazać. Jako pierwszy, wizualizacji doczekał się temat usuwania hasła z routerów CISCO 2600 / 2800.

CISCO 1600 SERIES PSU connector pinout

Routery CISCO 1600 SERIES wymagają oddzielnego zasilacza. Bardzo często zdarza się, że kupujemy produkt, a dopiero potem zaczynamy się martwić czy zdobędziemy odpowiedni zasilacz. Gniazdo jakie zastosowano w routerach Cisco to PS2. Podłączenia pinów zgodnie z dołączonym obrazkiem.   cisco_1600