Archiwa kategorii: technologie

Raspberry Pi – Model B Alpha 1

Firma Raspberry Pi Foundation wyprodukowała prototyp komputera na 1 płytce. Jest on wyposażony w procesor ARM11 z zegarem 700MHz, 128MB lub 256 MB RAM, porty karty SD, USB, video (nie napisali jaki). Do grania się nie nada, ale jako zamiennik Arduino, albo domowy serwer plików - jak najbardziej. Prototypowa wersja została zaprojektowana na procesorze Broadcom BCM2835:
  • 700MHz ARM11
  • 128MB SDRAM (opcjonalnie 256MB)
  • OpenGL ES 2.0
  • Wysoko jakościowy profil dekodujący 1080p30 H.264
  • Wyjścia wideo: HDMI i kompozytowe
  • USB 2.0
  • Sloty kart pamięci SD/MMC/SDIO
  • Standardowe porty wejścia/wyjścia I/O
  • Opcjonalnie: Zintegrowane 2 porty USB i kontroler sieci 10/100
  • Wolne i Otwarte Oprogramowanie (Debian GNU/Linux, Iceweasel, KOffice, Python)
Zaprezentowano dwa film obrazujące możliwości owego urządzenia:      

Nie ma mocnych na CISCO…

Parę miesięcy temu (czy już nawet rok), gdy uczęszczałem na Cisco CCNA instruktor przekonywał, że sprzęt Cisco jest bardzo odporny, wręcz niezniszczalny. Podchodziłem bardzo sceptycznie do tych rewelacji, mając na uwadze niejedną markę, której produkty psuły się wcześniej czy później, a potem trafiały do mnie na serwis. Ostatnio jednak, na serwis trafił  Cisco Content Engine 590. Był sprawny, jednak wymagał konserwacji, oraz przywrócenia ustawień fabrycznych. Sprawa prosta, 10 min pracy... tak mi się tylko wydawało. Rozpocząłem od wymontowania dysku twardego. Jakie było moje zdziwienie, gdy w trakcie wyciągania dysku z urządzenia zaczął wysypywać się biały proszek (wąglik 😉 ). Po otworzeniu obudowy okazało się, że ilość kurzu zgromadzonego wewnątrz zmieniła całkowicie kolor podzespołów. Konieczne było rozłożenie na części pierwsze i przeczyszczenie wszystkiego alkoholem izopropylowym. Najdziwniejsze, że urządzenie działa bez większych problemów - wentylatory naoliwione, nie były jeszcze wytarte na tyle by wymagać wymiany. Hasło zdjąłem bezproblemowo, a urządzenie działało przez ok 4 godziny, po czym zostało skierowane na punkt odbioru - będę tęsknił ;). Dołączam zdjęcie przed i po.

Oscyloskop – tania sonda z allegro.

Kupiłem na allegro sondę do badania przebiegów na wyjściu z UPS'ów. Bawiąc się nowym nabytkiem znalazłem wiele ciekawych zastosowań. Byłem zdziwiony, że aż tak dobrze działa ten wynalazek. Będę testował urządzenie, nie omieszkam zamieścić krótkiej notki nt. jakości wykonania jak i pomiaru, oraz przydatności w serwisie tego typu sondy. link do aukcji: http://allegro.pl/(...)663280.html